top of page
IMG_6935 kopya flare_edited_edited_edited_edited.jpg

 

 

  Ziya Kasapoğlu kariyerine 2002 yılında Reklam ve Sinema sektöründe Kamera departmanında başladı. 35mm film kameraları ile birçok sinema ve reklam projesinde Film Loader, Focus Puller ve Kamera Operatörü olarak çalıştı.

 

  Avrupa ve Hollywood film endüstrisinden de birçok önemli ekip ve yapımla reklam sinema projelerinde kamera departmanında görev aldı. Jeff Cronenweth ASC, Tarsem Singh, Kevin Costner, Jean Reno, Bruno Avellian gibi isimlerle birlikte çalıştı.

 

 Aynı zamanda fotoğraf projelerine de devam etti. Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında başarılar elde etti,Kişisel ve karma fotoğraf sergilerinde yer aldı.

 

 2023 Yılında 30.Uluslararası Altın Koza Film Festivalinede Karganın Uykusu filmi ile En iyi Görüntü Yönetmeni Ödülü aldı.Profesyonel kariyerine Sinema ve Reklam sektöründe Görüntü Yönetmeni olarak devam etmektedir.

  About:

  Ziya Kasapoglu started his career in the camera department with the Advertising and Cinema sector in 2002. He worked as a Film Loader, Focus Puller and Camera Operator in many cinema and commercial projects with 35mm film cameras for many years.

    He worked in the camera department in advertising and cinema projects with many important crews and productions from the European and Hollywood film industry. He worked with important names such as Jeff Cronenweth ASC, Tarsem Singh, Kevin Costner, Jean Reno, Bruno Avellian.

    He also continued his photography projects. He succeeded in national and international photography competitions. He won a personal exhibition with his photography project “Eksen” at the Young Photographers Festival organized by IFSAK.

   In 2023, he received the Best Cinematography Award for the movie "Crow's Sleep" at the 30th International Golden Boll Film Festival. He continues his professional career as a cinematographer in the cinema industry.

bottom of page